Ugrás a tartalomhoz

Four Winds (középlemez)

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Bright Eyes
Four Winds
középlemez
Megjelent
Stílus
Hossz27:38
KiadóSaddle Creek Records
ProducerMike Mogis
Kritikák
Bright Eyes-kronológia
Noise Floor (Rarities: 1998–2005)
(2006)
Four Winds
(2007)
Cassadaga
(2007)
Bright Eyesközéplemez-kronológia
There Is No Beginning to the Story
(2002)
Four Winds
(2007)
Live Recordings
(2011)
SablonWikidataSegítség

A Four Winds a Bright Eyes negyedik középlemeze, amelyet 2007. március 6-án adott ki a Saddle Creek Records az Egyesült Államokban, és április 2-án az Egyesült Királyságban.

A címadó dal a Cassadaga albumról megjelent első kislemez dala, a többi pedig a 2006-os felvételi munkálatok alatt rögzített b-oldalas szám. A kiadványt „csendesen lenyűgözőnek” értékelték, valamint „felidézi a vidék báját, és a korábbi alkotások csábító történeteit”. A hegedű refrénje hasonlít Joan Baez The Night They Drove Old Dixie Down dalának szöveges ismétlődő soraihoz („Na, na na, na na na na”).[2]

A Four Winds dalban több utalás is hallható William Butler Yeats The Second Coming versének refrénjére („Betlehem felé haladás”).

Az album a Saddle Creek Records 101. kiadványa.[3]

Borító

[szerkesztés]

A lemezborítón számos vallási és mitológiai utalás található. Az „IEOVA”, „EHEIIE”, „ELIION” és „ELOA” nevek héber eredetűek, „a Szefirot és egyes megfelelői listáinak legfontosabb elemei”. A „Key of Solomon” könyvben varázslatok megidézésére használják; a könyv „a grimoárok és varázskönyvek legfontosabbika”. Az alkotás nagyrészt a bolygók együttállására fókuszál.

Részlet az első könyv első fejezetéből:

Salamon, Dávid fia, Izrael királya azt mondta, hogy a feladatunk Istentől félni, imádni őt, teljes szívünkkel becsülni, minden cselekedetünkbe bevonni, teljes odaadással szolgálni, így Isten a jó útra vezet minket. Így ha valaki a mágia és tudomány ismerője kíván lenni, ismernie kell az órák és napok rendszerét, a holdállást, mert ezek nélkül az óhaj hatástalan; de ha szorgalmasan figyeled ezeket, könnyen elérheted célod.

A ránézésre véletlenszerű betűket tartalmazó hátlapi négyzet valójában a „ragyogókat”, a tizenkét olümposzi istent jelenti, akik a hét egy napját és saját bolygójukat irányítják. Az alkotáson látható alakzat „Blumaza négyzete”, jelentése „hétfő” és „Hold”. Minden istenségnek más képessége van; jelen esetben Artemiszről, a termékenység és vadászat, illetve bármi légi dolog istenéről van szó.

A belső oldalakon olvasható héber nevek a The Brazen Vessel felirataként használatosak; utóbbi „egy rézedény, amit a körülötte lévő feliratok világiból mágikus eszközzé változtattak”.

Számlista

[szerkesztés]

Az összes dal szerzője Conor Oberst, kivéve, ahol jelezve van. 

  CímSzerző Hossz
1. Four Winds  4:16
2. Reinvent the Wheel  3:33
3. Smoke Without FireConor Oberst, M. Ward 4:59
4. Stray Dog FreedomConor Oberst, Ben Kweller 5:14
5. Cartoon Blues  3:54
6. Tourist Trap  5:44
27:38

Fogadtatás

[szerkesztés]

A kiadvány több forrásból is vegyes értékeléseket kapott. A Pitchfork Media szerzője, Stephen Deusner kedvelte az első dalt, szerinte ha az album felépítésében hasonlítana az I’m Wide Awake, It’s Morning és Digital Ash in a Digital Urn lemezekhez, jobb lenne; majd így folytatta: „ma nem sok énekes van – talán Win Butler tudja egy számban szerepeltetni a sátánt és a babiloni szajhát; a Four Winds inkább egy ritka tiltakozódal, amely megpróbál képet adni az amerikai társadalomról és annak sikereiről.” A többi dalról viszont a kritikus negatív véleménnyel volt: „más irányba terelődnek, de egyik sem igazán – vagy egyáltalán – kiemelkedő”; Deusnernek ezen felül az „ingatag” dalszövegek sem nyerték el tetszését.[1]

A Four Winds dalt a Rolling Stone 2007 ötödik legjobbjának választotta.[4]

Videóklip

[szerkesztés]

A klipben a zenekar egy állami eseményen egybegyűlt, lármás tömeg előtt játszik. Az énekes és fő gitáros Conor Oberst, a háttérgitáros Mike Mogis; Nate Walcott orgonán, Anton Patzner hegedűn, Daniel J. McCarthy basszusgitáron, Mara Taylor pedig dobon játszik. Habár mandolin is hallható a felvételen, a fellépésen már nem szerepel. A csapat fokozatosan hagyja el a színpadot, amihez tárgyakat dobálnak.

A Patrick Daughters által rendezett videó a Los Angeles-i Elysian Park egy sátrában, február elején játszódik. A forgatás előtt néhány nappal a környéken élő rajongókat meghívták, hogy szerepeljenek a klipben. A megjelentek feladata egyrészt az volt, hogy obszcén kifejezéseket kiabáljanak, másrészt különféle dolgokat (popcorn, világító rúd, plüss dobókocka, csésze, édesgyökér) dobáljanak a színpadra. Ezek közül több is eltalálta a fellépőket, de ez nem befolyásolta az eseményt.

Oberst észrevette, hogy a munkálatok alatt valaki folyamatosan zavarta; őt a felvétel befejezése után felhívta a színpadra, és megölelte.

Feldolgozás

[szerkesztés]

A Las Vegas-i The Killers rockbanda 2009-ben elkészítette a dal feldolgozását, amely a harmadik, Day & Age stúdióalbumuk második kislemezének (Spaceman) b-oldalas dala.

Közreműködők

[szerkesztés]

Bright Eyes

[szerkesztés]
  • Conor Oberst – ének, gitár
  • Mike Mogis – gitár, basszusgitár, lap steel gitár, félgitár, mandolin, kasztanyetta, dobro
  • Nate Walcott – zongora, orgona, szárnykürt, wurlitzer

Más zenészek

[szerkesztés]
  • Andy LeMaster, Barney Crawford, Rachael Yamagata, Rob Hawkins, Sherri DuPree, Stacy DuPree, Z Berg – ének
  • Anton Patzner – hegedű
  • Janet Weiss, Maria Taylor – ének, dob
  • Ben Kweller – ének, zongora
  • Clint Wheeler – cowboycsizmák
  • Dan McCarthy, Tim Lutznel – basszusgitár
  • David Rawlings – gitár
  • Jason Boesel – dob
  • M. Ward – ének, gitár, szájharmonika, bariton
  • Mike Coykendall – hárfa, ütőgitár

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a Four Winds (EP) című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b Stephen M. Deusner: Four Winds EP (angol nyelven). Pitchfork Media, 2007. március 6. (Hozzáférés: 2017. szeptember 30.)
  2. Bright Eyes Bio (angol nyelven). Rolling Stone. (Hozzáférés: 2017. szeptember 30.)
  3. Four Winds (angol nyelven). Saddle Creek Records. [2017. október 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2017. szeptember 29.)
  4. Castina: Rolling Stone Magazine The 100 Best Songs Of 2007 (angol nyelven). PopCrunch, 2007. december 13. [2010. július 26-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2017. szeptember 30.)

További információk

[szerkesztés]

(angolul)